Sterotaksik Biyopsi Nedir?

Stereotaksik beyin biyopsisi, beyin ve sinir cerrahları (nöroşirürjyenler) tarafından beyin lezyonlarının teşhisinde sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Bu işlem, hastaların genellikle beyin dokusundan hasarlı olan (tümör içeren) minik bir parçayı çıkarma sürecini içerir. Ek olarak, kafa derisi, kan damarları veya dura mater (beyni çevreleyen dış katman) örnekleri de alınabilir.

Bazen hastalar, altta yatan nedeni anlamak için radyolojik görüntülemeye yönlendirilir, ancak radyolojik görüntüleme her zaman tanı için yeterli olmayabilir. Bu durumlarda, daha kesin bir teşhis için, doktorun tespit edilen ancak tanımlanamayan dokunun bir patolog tarafından incelenmesi gerekebilir. Bu durumda, nöroşirürjyen, en uygun yolu belirlemek ve biyopsi için hedef bölgeyi belirlemek üzere genellikle Brainlab gibi yüksek teknolojik beyin cerrahisine ait bilgisayar programları ve stereotaksik aletleri kullanır. Bu aletler, beyin cerrahının beyni üç boyutlu bir koordinat sistemi ile haritalamasını ve biyopsi iğnesini hedef koordinatlara göre yönlendirmesini sağlar.

💡🎙️🎧 Podcast: Bu Metnin İçeriğini Buradan Dinleyebilirsiniz

Stereotaksik beyin biyopsisi, belirli türlerdeki veya belirli bölgelerdeki tümörler için tercih edilir. İşlem genellikle yaklaşık 30 dakika sürer ve hastanın birkaç gün hastanede kalması gerekebilir. Stereotaksik biyopsi sonrası, hastaların iyileşme süreci, belirtiler veya yan etkiler ve normal aktivitelere ne zaman dönebilecekleri genellikle doktorları tarafından detaylı bir şekilde anlatılır.

 

Biyopsinin riskleri arasında enfeksiyon, kanama ve belirli semptomların artması bulunur, ancak genellikle bu tür komplikasyonlar nadirdir. Riskler ve faydalar hastayla ayrıntılı olarak tartışılır ve biyopsiye devam edilirken hastanın bilgilendirilmiş onayı alınır.

 

Maliyet konusu, hastalar için genellikle önemli bir husustur. Ancak, bu bilgi genellikle değişkenlik göstereceği ve coğrafi konuma, sigorta kapsamına vb. bağlı olacağı için genel bir değerlendirme yapmak zordur.

 

Stereotaksik beyin biyopsisi sonrası, çıkarılan doku incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir. Patolog, hücrelerin tipini, şeklini ve boyutunu mikroskop altında inceleyerek lezyonun veya tümörün tipini belirleyebilir. Bu bilgiler, hastanın tedavi planının oluşturulması için hayati öneme sahip olabilir ve bu sayede tedavide bir sonraki aşamaya geçmenin önü açılır.

 

Son olarak, hasta sürekli olarak beyin cerrahıyla iletişim halinde olur ve kontrollerine devam eder. Ayrıca, diğer birimler tarafından (Radyasyon Onkolojisi, Onkoloji, Dahiliye, Kardiyoloji gibi branşlar) kontrol edilerek tedavisi sürdürülür. Bu diğer branşlar, hastanın genel sağlığını takip eder ve tedavi sürecindeki etkileşimleri değerlendirir. Ancak, nöroşirurji doktorları tedavisini yönetmeye devam eder ve sonuçlar doğrultusunda tedaviyi ayarlar.

Sterotaksik biyopsi

Zaman Kaybetmeden

Randevunuzu Alın