Çocuk Anestezisi

     Beyin ve Sinir olarak, İzmir beyin ve sinir cerrahisindeki tecrübe ve özenli uygulamalarımızla çocuklara ve ebeveynlerine de özel bir ilgi gösteriyoruz. Dolayısıyla çocuklar sabahları ilk ameliyata alınanlar oluyor.

 

     Çocuk narkozlarında en büyük isteğimiz, anesteziyi çocuklar ve ebeveynleri için mümkün olduğu kadar stressiz uygulamaktır. Narkoz verilmeden 15 ile 20 dakika öncesine kadar küçük çocuklara çoğu durumda sakinleştirici içeren bir fitil verilir, büyük çocuklarda da hafif sakinleştirici haplar kullanılır.

 

     Çocuklar çok kısa bir süre sonra çok yorgun hissediyor ve korkuları ortadan kalkıyor. Bu süre içinde ebeveynler çocuklarının yanında kalıyorlar. Çocuklar ilacı almalarıyla narkozdan uyanmaları arasında yaşanan hiçbir şeyi hatırlamıyorlar.

     Çocuk yaştakilere narkoz verilmesiyle ilgili iki yöntem vardır. En çok tercih edilen ve sık kullanılan yöntem, maskeyle verilmesidir. Burada çocukların bir yüz maskesi yardımıyla “balon şişirmesi” istenir. Maske yoluyla solunurken, çocukların birkaç nefes aldıktan sonra uykuya dalmalarını sağlayan hoş kokulu bir narkoz ilacı kullanılır.

 

     İkinci yöntemde ilaç damara enjekte edilir, ancak bunun için önce bir giriş (kanül) oluşturulması gerekir. Bu yöntem ağırlıklı olarak daha büyük çocuklarda kullanılır. Bunun küçük hastalarda ağrılı bir olay olmaması için ameliyattan yaklaşık 1 saat önce çocukların eline ve dirsek altına, bölgesel bir uyuşturucu içeren bir bant yapıştırılır ve böylece kanül ağrısız olarak takılabilir. Çocuklar uyuduklarında, narkozu ya narkoz gazıyla ya da damar üzerinden verilen bir ilaçla devam ettiriyoruz. Çocuklara zaten ameliyat sırasında, ameliyat sonrasında da etkili olan, ağrısız olarak uyanmalarını sağlayan ağrı kesiciler veriyoruz.

 

     Çocuklar uyandıklarında, ebeveynlerinin yanına dönüyorlar ve sonra onlarla birlikte bakım personeli tarafından servise götürülüyorlar.

Zaman Kaybetmeden

Randevunuzu Alın