Epiduroskopi

Epiduroskopi​ Nedir?

     Ucu her yönde hareket edebilen bir endoskop ile kuyruk sokumunun altından omurga içine kateter ile girilerek omurilik dış kısmının incelenmesi; epidural kanalın gözlemlenmesidir. Doktor, kamera yardımıyla omurilik zarı (dura mater) ve epidural alanda bulunan dokuları gözlemleyebilir ve gerekli müdahaleleri yapabilir.

 

     Epiduroskopide özellikle bel fıtığında taşan fıtık parçaları lazer yöntemi ile yakılarak ya da mekanik yolla alınabilir. Ayrıca sinir kökü yapışıklıkları mekanik olarak temizlenebilir ve sinir kökünde ödem için steroid ve ağrı kesici ajanlar verilebilir. Epiduroskopi, özellikle kronik bel ağrısı, radiküler ağrı, epidural skar dokusu, sinir kökü irritasyonu ve postoperatif ağrı gibi durumların teşhis ve tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılır. 

Epiduroskopi Kimlere Uygulanır?

     Epiduroskopi, uzun zamandır bel ağrısı çeken, kanal daralması veya bel fıtığı olan; ilaç tedavisi ve fizik tedavisinden fayda görmemiş hastalara uygulanabilir. Ayrıca daha önce bel fıtığı ameliyatı geçirmiş, yapışıklık olmuş, omurgaya platin takılmış ancak ağrıları geçmemiş hastalara rahatlıkla uygulanabilir. 

Daha Önce Bel Fıtığı Ameliyatı Olmuş, Ancak Ağrı Şikayeti Devam Eden Hastalar Ne Yapmalı?

     Daha önce ameliyat olmuş, platin takılmış ancak ağrıları geçmemiş hastalarda ilaçlı MRG çekilerek, yapışıklık ve daralma tespit edilmesi halinde Epiduroskopi uygulanır.

Nasıl Uygulanır?

     Kuyruk sokumunun altında doğal bir delik mevcuttur. Buradan acısız bir şekilde, rahatlıkla gerçekleştirilebilir, işlem ortalama 10 dakikada son bulur. Genel anestezi ya da spinal anestezi olmadan, hasta uyanıkken uygulanan bir yöntemdir. Hasta yatağında on­ – onbeş dakika istirahat ettikten sonra arabası ile evine dönebilir. Dikiş atılmadan gerçekleştirilen bir yöntem olduğundan, ertesi sabah hasta rahatlıkla banyo yapabilir, hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

 

     Epiduroskopi işlemi, genellikle güvenli ve minimal riskli bir işlemdir. Enjeksiyon bölgesinde hafif bir rahatsızlık, geçici uyuşukluk veya nadiren enfeksiyon gibi yan etkiler görülebilir. Ancak, uzman bir sağlık ekibi tarafından dikkatlice uygulandığında riskler minimal düzeydedir. Bu yöntem ayrıca, sinir ve damar yaralanma riskinin çok düşük olmasıyla öne çıkar.

Zaman Kaybetmeden

Randevunuzu Alın